Преди да направят своя избор, когато търсят вариант за настаняване на свой близък в напреднала възраст, за когото е нужен надзор, хората трябва да знаят по какво се различава домът за стари хора от хосписа.
Домът за стари хора, наричан още „старчески дом” или „дневен център”, не е лечебно заведение. Грижите за възрастните хора в него са свързани със задоволяване на потребностите им от храна, ежедневни нужди, здравни и при нужда рехабилитационни грижи, както и организиране на свободното време и осъществяване на лични контакти.
Какво представлява хосписът?
За разлика от старческия дом, хосписът представлява лечебно заведение и в него:
- Лицензът и контролът се осъществява от Министерството на здравеопазването;
- Задължително работят медицински специалисти, осъществяващи палиативни грижи не само за възрастни пациенти, а и за лежащо и трудноподвижни, както и терминално болни;
- Екипът може да включва и лекар специалист, социален работник, а нерядко и духовно лице.
Хосписът може да бъде използван и като старчески дом, затова и обикновено се избира като място за настаняване на възрастен или друг човек, нуждаещ се от здравни грижи, особено ако е лежащо болен.
Какви предимства осигурява хосписът на лежащо болни?
Основната цел на екипа във всеки един хоспис е да облекчи страданията на лежащо болните, да подобри максимално качеството им на живот и да подпомогне ресоциализацията им. Затова хората с различни заболявания, които са приковани към леглото, могат да разчитат на различни грижи и услуги, благоприятстващи възстановяването им или облекчаване на състоянието.
На пациентите, които се нуждаят от дългосрочни медицински грижи, се осигурява:
Постоянен мониторинг от медицински лица
Обучен екип от специалисти следи за приема на лекарства, нивата на кръвното налягане, извършва различни манипулации: поставяне на инжекции и пускане на система, хранене със сонда, обработка на рани, както и аспирации или лечение с кислород.
Изготвяне на индивидуална програма за всеки постъпил пациент
Тя се прави след консултация с лекаря от заведението за доболнична помощ и близките. Осъществяването на грижите за настанените в хоспис лежащо болни хора е планово според програмата, като се прилагат и модерни иновативни технологии.
Рехабилитация с терапевт
Процедурите по рехабилитацията се правят от сертифицирани физиотерапевти по индивидуална програма. Целта е да се възстанови или да се поддържа двигателната независимост, както и за тонизиране на тялото.
Терапия с психолог
Психолозите се грижат за психическото и емоционалното здраве на болните, което е ключов момент за възстановяването и спокойствието им.
Пълноценно санитарно обслужване
Специално подготвени болногледачи и санитари предоставят грижи от различен характер като поддържане на личната хигиена, асистиране при хранене и др.
Здравословно хранене
На пациентите се предлага качествена храна 4 пъти дневно. Спрямо нуждите на всеки е възможно да се изготви и меню по дадена диета.
Битови удобства и сигурност
Съвременните хосписи разполагат с единично настаняване или двойни стаи, които са оборудвани с многофункционални електрически легла, удобни модерни мебели, имат интернет връзка и кабелна телевизия. Стаята има свой санитарен възел, много често и тераса. Неподвижните пациенти са настанявани в специално оборудвани стаи, тъй като за тях са необходими постоянни грижи. За сигурността на всички обитатели на хосписа е осигурено 24/7 видеонаблюдение.
Хосписите включват и услуги като консултации с лекари, вземане на изследвания, пране на постелъчно бельо и лични дрехи, ежедневно хигиенизиране на стаите и др.
Хосписът е онова различно и специално място, което с топлина и внимание ще посрещне както родителите ни, така и всички хора, изпитващи нужда от палиативни грижи, от физически и душевен комфорт.