Тъй като служат за облекчение, палиативните грижи са наричани още „комфортни”. Прилагат се на хора с инвалидизираща болест, без значение дали могат да бъдат излекувани и колко ще продължат да живеят. Те са без времева рамка и могат да са с краткосрочен характер като например за пациенти с рак, за да се управлява състоянието им и да им се осигури комфорт. Възможно е да бъдат и дългосрочни за пациенти, които трябва да се справят до края на живота си или за дълги години с болестите си.
Палиативните грижи носят ползи и за пациентите, и за роднините им като утеха, че страданието на техния близък се управлява.
Кой има нужда от палиативни грижи?
Продължаващи палиативни грижи може да се осигурят за всеки един страдащ от хронично заболяване. Голяма част от българското население от всяка възраст живее с някакво хронично състояние, а не е малоброен и броят на тези с няколко. Сред характерните хронични заболявания са сърдечните, артритът, диабетът, хипертонията и др.
От кого е възможно да бъдат предоставени палиативни грижи?
Най-често подобни грижи се предлагат в хоспис за палиативни грижи. Това са заведения, които включват в екипите си специалисти с професионална квалификация и опит като лекари и медицински сестри, болногледачи, санитари и хигиенисти, рехабилитатори и кинезитерапевти, психолози, духовни лица, социални работници.
Полаганите в хосписите палиативни грижи включват:
- Постоянно наблюдение от медицински екип;
- Извършване на дейности като измерване на кръвно налягане, смяна на превръзки, поставяне на инжекции, проследяване приема на лекарства и др.;
- Рехабилитационни процедури и поддръжка на двигателната култура в добро състояние;
- Поддържане на отлична лична хигиена на болните;
- Осигуряване на редовен прием на здравословна храна и при нужда на правилна диета;
- Внимателно отношение за спокойствие на болните и доброто им емоционално състояние;
- Прилагане на медицински практики, утвърдени с годините;
- Съвременна материална база, гарантираща спокоен престой;
- Осигурено денонощно видеонаблюдение;
- Удобства като зала за рехабилитация, салон за красота, библиотека и др.;
- Подходящо разположение с възможност за ежедневни разходки на чист въздух.
Какви са ползите от палиативните грижи в хосписа?
Професионалните палиативни грижи, осигурявани в хосписа, предлагат система за такава подкрепа, помагаща на болните да живеят максимално най-активно по време на целия период от заболяването си. Сред положителните ефекти са такива като:
- Облекчават болката и другите тревожни симптоми;
- Подобряват качеството на живот, оказващо положително влияние на протичане на заболяването;
- Интегрират психологични и емоционални аспекти;
- Помагат на близките да се справят с тревожността по отношение състоянието на болния.
Професионалните грижи, полагани в хоспис за лежащо болни или парализирани, или друг тип заболявания, се прилагат индивидуално към всеки болен. Те позволяват на отделния човек да живее възможно най-добре и ако краят на земния им живот наближава, да могат да си отидат по достоен начин.
Счита се, че всяка продължителна преживяемост зависи от подобрения начин на живот, прилагане на подходящо лечение и насочване към хоспис за палиативни грижи на по-ранен етап за стабилизиране на симптомите, както и терапии, удължаващи живота.