Когато чуят думата „хоспис”, много хора смятат, че ако настанят свой близък на такова място, това е знак, че се отказват от него. Други пък бъркат хосписа с дом за стари хора, без да знаят, че хосписът е лечебно, а не социално заведение и грижите за хората там са по-специфични.
Какво представлява хосписът?
Като лечебно заведение, хосписът се лицензира от Министерството на здравеопазването и се контролира също от него. Още през XI век са съществували хосписи, които се използвали във време на дълги войни. Съвременните хосписи са заведения, в които възрастни хора или болни без надежда за излекуване прекарват определено време. За пръв път модернизиран хоспис е създаден през 1967 г.
Днес в един добър хоспис са задължителни палиативните грижи, грижи за облекчаване болката на пациентите, както и за намаляване на дискомфорта и стреса им.
В хосписа:
- Задължителният екип се състои от лекар и съответно медицинска сестра, както и санитар, и рехабилитатор. В много от случаите е възможно присъединяването на социален работник, лекар специалист и свещеник;
- Осигурява се комфортен живот на онези пациенти, за които не се очаква подобрение, за страдащи от деменция или за много възрастни пациенти
- Прилагат се утвърдени медицински практики;
- Предполага се престой за около 6 месеца, но той може да се удължи, а пациентът – да напусне по всяко време.
Основната цел на всеки хоспис е да може да осигури достоен живот на тежко болен човек, да облекчи възможно най-много състоянието му във физически и психически план, като в същото време поддържа на високо ниво потенциала му в социално и духовно отношение.
Какви услуги предлага хосписът?
Буквално преведена, лат. дума „хоспис” означава „гост”. Първоначално, преди векове, в хосписите са приемали непознати хора, които нямало къде да пренощуват, а после – умствено изостанали. Днес хосписните грижи се прилагат за такива пациенти, на които им остава живот от 6 месеца или по-малко, не виждат подобрение след лечение и качеството им на живот намалява, или са решили да спрат да се лекуват.
В момента, в който заболяването стане необратимо, услугите на хосписа стават достъпни и те включват:
- Изготвяне на план за индивидуални грижи и услуги.
- Непрекъснато наблюдение и сестрински грижи по отношение на приема на лекарства, нивата на кръвното налягане, различни вливания, поставяне на инжекции, обработка на рани и др.
- Рехабилитационни дейности и поддържане на оптимална двигателна култура.
- 24-часово обгрижване от болногледач и санитар, включващо личен тоалет, хигиенизиране на стаите, пране на бельо и др.
- Осигуряване на здравословно хранене и при нужда съобразено с правилните диети.
- Високо ниво на сигурност чрез 24/7 видеонаблюдение.
- Битови удобства – единични, двойни или стаи за интензивна грижа, всички със свой санитарен възел, мултифункционално легло, удобна мебелировка, кабелна телевизия и интернет.
- Удобства като наличие на зала за рехабилитация, фризьорски услуги, библиотека, възможност за арт терапия и др.
- Обучение на болните пациенти и семействата им за постигане на максимален комфорт за реализация на избраната терапия.
- С цел психическо стимулиране занимания със социален работник, психолог и духовно лице.
Като допълнителни услуги хосписът може да извършва специализирани консултации, изследвания и диагностични процедури, съдействие за оформяне на документи и др.
Решението за настаняване на любим болен човек в хоспис не е лесно, но е единственото, което ще му осигури непрекъсната грижа, сигурност и подкрепа от обучен екип в контролирана среда.
- Виж още: хоспис за парализирани хора, за онкоболни, за възрастни хора;